Siirry sivusisältöön
Jousto 0 päivää
1 Henkilö

10895, KUUKKELI

EnontekiöLappi

  • 2 + 2 henkilöä, 20 m²
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.0. Perustuu 23 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Rauhallisella paikalla, Sammakkojärven rannalla sijaitseva hirsinen eräkämppä. Kohde soveltuu sijaintinsa vuoksi erityisesti omaa rauhaa arvostaville. Kämpässä on tupa, jossa kaksi kerrossänkyä ja keittonurkkaus. Sähkölämmitys– ja valaistus, kamina. Erillinen, puulämmitteinen ulkosauna, saunatuvassa kerrossänky ja erillinen sänky. Saunatuvan varustuksina jääkaappi ja sähkökeittolevyt (2 levyä). Käyttövesi järvestä (suosittelemme veden keittämistä). Sammakkojärvi on puhdasvetinen pikkujärvi, rannassa laituri, josta raput veteen. Ranta on loivasti syvenevä, paikoin pehmeähkö. Kaksi venettä:  vene oman Sammakkojärven rannassa ja toinen vene Muotkajärven puolella rantapoukamassa (avain veneeseen löytyy mökin kaapista). Asiakkaan tulee tuoda omat lakanat ja pyyhkeet mukanaan sekä siivota mökki, saunarakennus sekä pihapiiri huolellisesti ennen lähtöään.

Varustelu

  • Sähkövalaistus
  • Sähkölämmitys
  • Kamiina
  • Ei vesijohtoa: käyttövesi kannetaan vesistöstä tai kaivosta
  • Juomavesi haetaan itse
  • Ei suihkua
  • Puulämmitteinen sauna
  • Kuivakäymälä erillisessä rakennuksessa
  • Sähköliesi
  • Jääkaappi ja pakastinosa (ns. jenkkikaappi)
  • Mikroaaltouuni
  • Nuotiopaikka
  • Yksittäinen mökki
  • Soutuvene
  • Eräkämppä

Etäisyydet

  • Vesistöön 10 m
  • Naapuriin 300 m
  • Ravintolaan 16 km
  • Helsinkiin 1060 km
  • Kauppaan 16 km

Lisätiedot

Kämpän hintaan sisältyy 5 verkkolupaa Muotkajärvelle, joka sisältää myös muun kalastuksen järvellä. Muotkajärvessä on hyvä kalakanta mm. hauki, ahven, made, siika (lohi, harjus, taimen). Omistajan 500 hehtaarin mailla pienriistan metsästys on mahdollista lisämaksusta; varaathan lisäpalvelun "Muut kulut", mikäli haluat varata myös metsästysoikeuden. Pienriista-alue: 1614 Hetta-Karesuvanto (www.eraluvat.fi). Hetta 16 km, lentokenttä 7 km, Muonio 63 km. Lähistöllä hyvät hillasuot ja metsästysmaat, sekä Pallas–Yllästunturin kansallispuisto. Lisäksi Hetan alueelta löytyy myös lyhyempiä retkeilyreittejä ja polkuja. Mielenkiintoiseksi vierailukohteeksi sopii myös Tunturi-Lapin luontokeskus Skierri.

Hinnat

Viikkohinta 704 - 811

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Lomaasi helpottavat lisäpalvelut (eivät sisälly hintaan)

  • Muut kulut (Villi Pohjola) 140.0 € / kpl

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.0 (perustuu 23 arvioon)

96% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 18

  • Leena S, Syyskuu 2024

    Kaunis rauhallinen paikka. Hyvä varustetaso. Plussana saunatupa. Plussana hyvät polttopuut.

  • Timo S, Syyskuu 2024

    Mökille tulon ajo-ohjeet hyvät. Rauhallinen sijainti,siistiä oli, mukava ympäristö ja hyvä sauna hyvillä polttopuilla. Toistekkin voisi käydä.

  • Marjo S, Kesäkuu 2024

    Siisti mökki rauhallisella paikalla pienen Sammakkojärven rannalla. Sähköt olivat mukava yllätys ja jääkaappi sekä kahvinkeitin! Sauna oli hyvä. Hyttysiä riitti koko viikoksi.

SaapuminenEi valittu
LähtöEi valittu
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.
15
Vapaa, aloituspäivä
15
Vapaa, ei aloituspäivä
15
Varattu
15
Valinta

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

Kartan saat näkyviin hyväksymällä valinnaiset evästeet:

Muuta evästeasetuksia
68°30242"N, 23°33847"E