Siirry sivusisältöön
Jousto 0 päivää
1 Henkilö

17092, LAMMASSAARI

OrivesiPirkanmaa

  • 2 + 1 henkilöä, 19 m²
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.4. Perustuu 7 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Tervetuloa rentoutumaan yksin tai kaksin. Me haluamme, että lomasi Lammassaaressa onnistuu ja olemme keränneet sinua varten valmiiksi menovinkkejä lähiseudulle. Löydät ne Lomarengas -kansiosta. Pieni, käsin veistetystä, oman metsän hirrestä rakentamamme mökki sijaitsee hienolla paikallaan kallioisessa niemessä. Sijainnin olemme suunnitelleet niin, että ilta-aurinko paistaa suoraan terassille. Paikka on hyvin rauhallinen, lähin naapuri sijaitsee yli 200 m etäisyydellä. Tontin ympärillä on peltoa ja Längelmävesi -järvi. Tähän kauniiseen ympäristöön myös lemmikkieläimet ovat tervetulleita. Längelmäveden rantaa on ympärillä noin 30 m, jossa oma tukeva laituri ja soutuvene. Laiturin päässä vettä noin 1,2 m. Hirsirakenteisessa mökissä (2023) on tupa, jossa minikeittiö. Keittiössä yksiosainen induktiolevy, mikroaaltouuni, kahvinkeitin, vedenkeitin, jääkaappi (sis. pakastinlokero jäätelöille/jääpaloille) ja pieni ruokapöytä. Tuvassa sähkölämmitteinen lattialämmitys ja Porin Matti mökin lämmittämiseen. Jääkaapissa on juomavettä aluksi n. 4 litraa, sen jälkeen asiakas hakee itse lisää n. 12 km päästä. Matala parvi, jossa vuodepaikat: kaksi 80x200 cm sekä yksi taitettava 80x200 cm varavuode ja tuuletin. Parvella tv, josta mahdollisuus puhelimen mobiilidataa jakamalla katsoa myös netin kautta. Mökkikansiossa on ohje tv:n ja puhelimen yhdistämiseen. Saunassa puulämmitteinen, paljon kehuttu Iki-kiuas sekä rentoutumistakuun antavat saunatyynyt. Jättäessäsi pesuhuoneen oven tuulilukolla auki, on lauteilta suora näkyvyys lasioven läpi järvelle. Myös saunan ikkuna on sijoitettu riittävän ylös, että ylälauteelta näkee järvelle. Saunavesi tulee sähköpumpulla järvestä, vesi lämmitetään pesuhuoneen vesipadassa. Saunatiloihin kulku terassin kautta. Pihassa on erillinen rakennus, jossa ulkohuussi ja käsienpesulavuaari. Terassilla on laadukkaat puutarhakalusteet sekä nestekaasugrilli ja kaasuliesi. Sähköauton lataus lisämaksusta asiakkaan omalla laturilla. Sijainti Tampereelta 70 km koilliseen.

Varustelu

  • Sähkövalaistus
  • Sähkölämmitys & Lämmitys puu-uunilla/kamiinalla
  • Kamiina
  • Vesijohto järvestä
  • Juomavesi haetaan itse
  • Ei suihkua
  • Puulämmitteinen sauna
  • Kuivakäymälä erillisessä rakennuksessa
  • Nestekaasukeitin tai -levy (ei uunia)
  • Jääkaappi
  • Mikroaaltouuni
  • TV
  • Kaasugrilli
  • Auton lämmityspistorasia
  • Yksittäinen mökki
  • Soutuvene
  • Palovaroitin oleskelutilassa
  • Palovaroitin makuutiloissa
  • Palovaroitin parvella/yläkerrassa
  • Käsisammutin
  • Sammutuspeite

Etäisyydet

  • Vesistöön 30 m
  • Naapuriin 200 m
  • Ravintolaan 12 km
  • Helsinkiin 200 km
  • Kauppaan 12 km
  • Kansallispuistoon 33 km

Lisätiedot

Tontti sijaitsee avaralla paikalla ja aurinko pääsee paistamaan tontille koko päivän. Pysäköintialue on tasainen ja sorapintanen. Mökin edusta on kallioinen rinnemaasto. Laituri on tukevarakenteinen ja veden syvyys mahdollistaa isommankin veneen kiinnittymisen laituriin. Etäisyyksiä: Tampere 70 km, Isojärven kansallispuisto 33 km, Taidekeskus Purnu 18 km, Riihigalleria Päijälä 16 km.

Hinnat

Viikkohinta 635 - 840€, Viikonloppu 328 - 840

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Lomaasi helpottavat lisäpalvelut (eivät sisälly hintaan)

  • Lakanat ja pyyhkeet 15.6 € / kpl
  • Loppusiivous 83.2 € / kpl
  • Sähköauton lataus / viipymä 26.0 € / kpl

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 4.4 (perustuu 7 arvioon)

100% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 6

  • Pekka T, Huhtikuu 2025

    Kohde vastasi netissä ollutta kuvausta oikein hyvin. Paikka erittäin rauhallinen ja kaikki toimi kuten pitikin. Mökki ja ulkohuussi todella siistissä kunnossa.

  • Minna V, Elokuu 2024

    Todella kaunis ja viihtyisä paikka. Loistava sauna. Hyvä varustelutaso mökissä. Luontokuvaajalle loistava paikka jylhine maisemineen ja eri lintulajeineen. Rauhallinen paikka suomen kesästä nauttimiseen. Suosittelen.

  • Petri S, Elokuu 2024

    Pieni, siisti, hyvin varusteltu mökki jossa kaikki toimi. Hyvä ohjistus ja merkinnät tavaroille. Toive olisi että joumakelpoista vettä olisi sen verran enemmän tarjolla että sitä ei tarvitsisi tuoda tai lähteä hakemaan.

SaapuminenEi valittu
LähtöEi valittu
Valitse kalenterista saapumispäivä ja lähtöpäivä saadaksesi hinnan.
15
Vapaa, aloituspäivä
15
Vapaa, ei aloituspäivä
15
Varattu
15
Valinta

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

Kartan saat näkyviin hyväksymällä valinnaiset evästeet:

Muuta evästeasetuksia
61°65469"N, 24°62591"E