Siirry sivusisältöön

10630, MYLLYTUPA

RautavaaraPohjois-Savo

  • 2 + 2 henkilöä, 35 m²
  • Lemmikit sallittu
  • Tupakointi kielletty

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.8. Perustuu 16 arvioon.



Lomakohteen tiedot

Tunnelmallinen hirsikämppä Ylä-Luostan kylän palveluiden äärellä Kuopio–Nurmestien (nro 75) varrella. Kämppä sijaitsee idyllisen Luostanjoen rannalla Myllykosken äärellä, oma pieni vene. Kämpän pihaan saakka pääset kätevästi autolla. Tuvassa on 2 kerrossänkyä, kaasuliesi uunilla, puuhella, vuolukivinen varaava takka, kynttilä/öljylamppu -valaistus. Savustuspönttö ja grillipaikka. Erillinen saunarakennus, ja uintimahdollisuus. Mökissä ei ole sähköjä ja juomavesi on tuotava mukana tai noudettavissa kämpän huoltajan luota. Käyttövesi kannetaaan joesta. Perusastiasto sekä tyynyt ja peitot kuuluvat varustukseen. Lemmikkieläimet ovat tervetulleita.

Varustelu

  • Valaistus kynttilöillä & Valaistus öljylampuilla
  • Lämmitys puu-uunilla/kamiinalla
  • Varaava takka
  • Ei vesijohtoa: käyttövesi kannetaan vesistöstä tai kaivosta
  • Ei suihkua
  • Puulämmitteinen sauna
  • Ulkokäymälä
  • Nestekaasuliesi
  • Nestekaasujääkaappi
  • Sähköistämätön mökki
  • Yksittäinen mökki
  • Eräkämppä

Etäisyydet

  • Moottorikelkkareitille 40 m
  • Kauppaan 30 km
  • Naapuriin 200 m

Lisätiedot

Kämppä tarjoaa hyvät mahdollisuudet nauttia luonnosta ja monipuolisista luontoaktiviteeteista. Alueen metsät tarjoavat runsauttaan niin marjastajille kuin metsästäjille. Kalastajille on tarjolla vieressä virtaava Luostanjoki sekä lähistöllä Petäisjoki ja Keyritynjoki. Kalaonnea kannattaa kokeilla myös Luostanjärvestä, josta saaliiksi saattaa tulla kuhaa ja siikaa. Metsähallituksen riistaisat jahtimaat Sierra-Yöttäjä (7614) ja Hirvivaara-Rostua (7621), yhteensä 45 000 ha valtion hyviä maita kämpän läheisyydessä (www.eraluvat.fi) Erä Gana & Guggo Oy:n palvelut käytettävissänne www.eraganajaguggo.fi Nurmekseen 32 km, Rautavaaran keskustaan 30 km (lähin kauppa) ja Kuopioon n. 100 km.

Hinnat

Viikkohinta 450 - 450€, Viikonloppu 164 - 351

Valitsemalla aloitus- ja lopetuspäivän saat näkyviin hinnan haluamallesi ajankohdalle.

Hintaan sisältyy

Asiakasarviot

Asiakkaiden antama tähtiluokka 3.8 (perustuu 16 arvioon)

100% asiakkaista suosittelisi tätä lomakohdetta.

Asiakaskommentteja: 11

  • Ari H, Syyskuu 2024

    Hieno paikka. Ainoa miinus tuli kattiloiden huono kunto eli alumiini kattilat jotka on ajan saatossa todella heikossa kunnossa. Voisi kyllä päivittää teräs kattiloihin. Saunalle menevät portaat sateella erittäin liukkaat. (Liuku esteitä portaisiin esim. katto huopaa)

  • Mika T, Syyskuu 2024

    Hieno ja tunnelmallinen hirsikämppä. Juuri sellainen mitä haettiin. Saunassa todella hyvät löylyt. Suosittelemme! Vuokranantaja oli vielä tuonut juomavedenkin valmiiksi. Arvostimme suuresti!

  • Kirsti P, Syyskuu 2024

    Oltiin viikko metsästysreissulla, mukava oli tulla päivän jälkeen lämpöiseen tupaan, kamppeet kuivui hyvin takan äärellä, kaasulla ruoka valmistui vikkelään, saunassa sai mahtavat löylyt, kynttilän valossa oli mukava rupatella päivän tapahtumista.

Mökin sijainti ja lähellä olevat mökit

Kartan saat näkyviin hyväksymällä valinnaiset evästeet:

Muuta evästeasetuksia
63°37501"N, 28°66556"E